Malá Vonica

Malá Vonica      

Malá Vonica je dětský folklorní soubor a je složkou Slováckého souboru Vonica ve Zlíně. Vznikla v roce 1996. Pravidelné zkoušky dětí probíhají v pátek odpoledne v krásných prostorách Zlínského klubu 204.vonica-mala-logo_barva2

Uplynulá léta jsou ohlédnutím za spoustou úsměvů, radostí, ale taky starostí a hromadou práce. Ale práce naplňující, neboť co může být krásnějšího, než předávat dětem to, co nám zanechali naši předkové, pěkně profiltrované a vybroušené časem do podoby zářivého drahokamu. A co nás navíc baví a čemu věříme.

DSCN5213

V dětských hrách je ukryta spousta potřebných dovedností pro vstup do života dospělých.Mimo osobnostní hodnoty prohlubují smysl pro kolektiv a orientaci v prostoru.Rozvíjí svou představivost a postřeh. Osvojují si rovněž ohebnost a hbitost. Poznávají tempo, rytmus a dynamiku pohybu související se zpěvem  lidových písní a popěvků z několika regionů Moravy. Učí se postupně základním tanečním krokům a poznávají zvyky a tradice.

Malá Vonica

Horňácko – zpěvná oblast Slovácka v podhůří Bílých Karpat – je region, který nám je nejbližší a který převážně interpretujeme. Používáme archaické horňácké kroje s krásnými výšivkami rukávců a postupně rozšiřujeme repertoár i na oblast Kopanic, Strání a Zálesí. V pásmech Malé Vonice je i značná míra stylizace, což považujeme za přiblížení se dnešní době. Naším cílem je, aby i městské děti zažily krásu odkazu našich předků a bezděky si uvědomily, že jsme všichni součástí přírody, aby si dokázaly hrát a měli z toho radost, aby neseděly u televizorů či počítačů a svou radostí z dělaly  radost i nám.

Malá Vonica - tábor

K dobrému běhu souboru patří navíc podzimní a jarní víkendová soustředění v rekreační oblasti blízko Zlína a týdenní letní pobyt na horách pojatý jako tábor s Folklorníčkem. Děti mají tak mnoho společných tvůrčích zážitků a do zkoušek se na sebe těší.

Praktikují pohybové dovednosti a hry, které jsou dětem přirozené, prožívají si je a tím obohacují i svou duši.

K úspěchům Malé Vonice patří především umístění na Přehlídkách dětských folklorních souborů v letech 2005, kdy jsme se protancovali sítem oblastních a regionálních kol až do finále celostátní Přehlídky DFS v Jihlavě s pásmem „Rok“ a znovu v roce 2009, kdy jsme za pásmo „Čas“byli poctěni čestným uznáním odborné poroty za zpracování tematu, což je v této Přehlídce nejvyšší možné ocenění.

DSCN5198

Absolvovali jsme celou řadu domácích festivalů, z nichž zatím nejvýznamnější byla pro soubor vystoupení na Kunovském létě 2005, na 60. ročníku „Strážnice“ 2005,  na „Setkání s folklorem“ v Hradci Králové 2005, na Dětské Strážnici 2008 a v Liptále 2010. Absolvovali jsme zahraniční zájezdy do Francie (Romans) , Maďarska (Sarospatak a Tata) a několikrát na Slovensko (Brezno).

Každý sudý rok se Malá Vonica podílí na organizaci mezinárodního folklorního  festivalu „ Děti v podhradí „a v lichých letech MFF dospělých folklorních souborů „ Zlínské besedování “.

Malá Vonica spolupracuje s cimbálovou muzikou Valášek Zlín.

 

Vedoucími souboru jsou tanečnice souboru  Vonica  a absolventky Školy folklorních tradic:

Marcela Urbanová  telefon: 704 046 833

                                         email: urbanovi-zlin@seznam.cz

Dana Lattenbergová

Veronika Kořenková